Niye her open-source projem de kulanıyorum bu doğa harikası CSS framework’ünü. Birkaç kısımda anlatmak istiyorum

Rails ve ben

Evet doğru, cidden çok sevmeye başladım Ruby ve Rails’i. Sebebi aslında Ruby’nin DSL yani Domain-Specific language olmasından dolayı ve daha da anlaşılır bir şekilde söylemek istersem; okuduğum gibi yazıyorum veya yazdığım gibi okuyorum. Her ne ise, keyifli bir geliştirme oluyor o sırada.

Ama peki Bootstrap’ın rolü nerede? Aslında dostum gerçeği söylemek gerekirse Bootstrap bir Twitter projesi - şuan karmaşık. Bilirsinki Twitter’ın arka planı Ruby on Rails’e dayanıyor. Evvet, tahmin edebileceğin gibi

Bootstrap <3 Ruby on Rails

Sadece bu nedenden mi? Hayır.

Basit. Klişe olan değil

Ciddi anlamda benim gibi front-end kavramlarına uzak birisi için tek yaptığım CDNJS’den çekiyorum ve kullanıyorum. Elbette bunu küçük çaplı open-source projelerimde yapıyorum. Şuan çalıştığım o büyük projem de gem olarak yüklü Bootstrap ve tahmin edebilirsiniz ki hiç sorun yaşatmadan çalışıyor.

Diğerki frameworklere nazaran bana göre daha şöyle business duruyor. Elbette bu benim görüşüm ve amacım burada framework yüceltmek değil hele ki bu framework artık yürüyen bir canlıya dönmüş ise.

Ayrıca biraz fazla vakit harcadığım için kendisi ile -2015- artık birçok şeyi otomatik yapıyorum mesela benim klasik birşeyi hemen ortaya al snipeti

<div class="row">
  <div class="col-md-6 mx-auto">
    ...
  </div>
</div>

Bu tarzda şeyleri artık düşünmeden yazmaya başladım - elbette çok basit örnek. Sonrasında merak edip nasıl oluyoru araştırdım ve SCSS ile basit seviyede CSS ögrendim - GitHub’da ki bir CSS framework grubuna girecek kadar.

Ben ve Bootstrap bu kadar. Bu da benim GitHub repolarımda bulunan; UI’ya sahip %95’in neden Bootstrap olmasının yazısı idi.